април 24, 2024

Светско првенство у Катару 2022, Шпанија, Србија |  Фудбалске вести

Светско првенство у Катару 2022, Шпанија, Србија | Фудбалске вести

Севиља: Шпанац Алваро Мората, који се квалификовао за финале Светског првенства следеће године у Катару, закаснио је да победи тврдоглаве гледаоце Шведске са 1-0 у жестоком окршају у недељу.

Он је лукаво подигао лопту преко Швеђанина Робина Олсена у 86. минуту након што га је жестоки чувар Тонија Олма гурнуо у стативу.

Шпанија, која је освојила Светско првенство у Јужној Африци 2010. године, завршила је на врху Групе Б са 19 бодова, четири испред другопласиране Шведске у марту за пласман у плеј-оф.

„Сада осећам већи притисак него на Еуру“, рекао је шпански менаџер Луис Енрике, који је изгубио од Италије, коначног победника овогодишњег полуфинала Европског првенства на пенале.

„Напорно смо радили психички, увек покушавајући да останемо позитивни, а играчи су добро реаговали. Веома сам поносан на њих и како су реаговали.“

Играјући пред 52.000 навијача на распродатом терену Ла Кордуза, Шпанија никада није изгубила утакмицу на свом терену у квалификацијама за Светско првенство и задржала је свој рекорд у Севиљи.

Изгубили су само четири од 52 утакмице у граду.

„Знамо да је ово ситуација на живот и смрт и желимо да се квалификујемо по сваку цену. Нико не каже да ће бити лако, драго ми је што су наши људи,“ рекао је Серхио Бускетс новинарима.

Шпанији ће ово бити 16. наступ на 22 светска првенства и 12. узастопно. Последњи пут нису успели да се квалификују 1974. године.

Португал је угушио Србију

Србија се пласирала у финале Светског првенства 2022. ударцем главом у 90. минуту заменика Александра Митровића на полувремену у нерешеном резултату 2-1 против Португала у недељу у групи А квалификација.

Александар Митровић из Србије слави победу. Фото: Ројтерс

Резултат је Србију подигао на прво место са 20 бодова, три бода више од другопласираног Португала, коме је био потребан само реми да заврши као први и да се квалификује на гол-разлику, али ће се сада пласирати у мартовско плеј-оф.

Након што је отказао раног стартног играча Рената Санчеза због гостујућег капитена Португалије Душана Тадића, Митровић је главом, голман домаћих Руи Патрисио, кренуо надоле ка стативи и изазвао дивље славље на клупи Србије.

Навијачки навијачи окупили су се у центру Београда, машући српским заставама и трубећи аутомобилима док је саобраћај на главном Тргу Републике стао.

Пошто је капитен португалске амајлије Кристијано Роналдо био запрепашћен, мало су напредовали, а везиста Жоао Паљиња се једнако сложио кући.

„Морамо да преузмемо одговорност јер смо имали лошу утакмицу“, рекао је он португалској телевизији РТП. „Чекали смо у другом полувремену. Захваљујући Србији, они су играли добро, али смо добили могућност да будемо на врху.

„Сви у свлачионици су разочарани, али сада морамо да се радујемо плеј-офу јер смо довољно добри да играмо на Светском првенству.

„Не можете стално да побеђујете. Тешкоће су део живота. Овај осећај би требало да нам да више снаге.“

Хрватска се квалификовала

Аутогол Федора Кудрјашова да је у недељу победио Русију са 1-0 у квалификацијама за Групу Д, а Хрватска је драматично аутоматски напредовала у финалу Светског првенства следеће године.

Хрватска, вицешампион Светског првенства 2018, надмашила је Русију са 23 бода из 10 утакмица, један више од другопласираних Руса за пласман у мартовско плеј-оф.

READ  Лидер босанских Срба каже да власти разматрају одлуку о проглашењу независности