април 19, 2024

Грчки ватерполо освојио је сребро након пораза од Србије од 13: 10

Мушка ватерполо репрезентација Грчке освојила је сребрну медаљу последњег дана Олимпијских игара у Токију, први пораз Србије на Играма, после пораза од 13: 10.

Дошло је до сукоба између два најбоља тима на турниру. Штавише, то је било велико постигнуће за Грчку, која је први пут у славној историји олимпијског порекла напредовала до финала и освојила прву олимпијску медаљу. Међутим, стигла је до финала Игара у Атини 2004. године, 17 година након такмичења за жене.

Димитрис Сцообакис је отворио бодовање у добром покушају у ситуацији са додатним играчем где је играч привремено искључен на 20 секунди (такође познат и као повер плаи) пре него што су Срби изједначили у сличним ситуацијама. Капитен екипе Пхилиппе Филипповиц довео је Србе у вођство далекометним ударцем, након чега су судије пресудиле да ударац Цристодолоса Коломовоса није прешао границу, а на одмор је Страхиња Рашовић погодио за 3-1. Али, након што су се судије консултовале са ВАР-ом (видео помоћни судија), израчунат је гол Коломвоса и Разовићу никада није дозвољено да постигне погодак, па је резултат промењен на 2-2.

Србија је тада постигла три гола без одговора: Никола Јакић је довео у вођство од 3-2, Филибовић је погодио из пенала, а Тусцо Пјетловић је постигао 5-2. Грк Ангелос је имао једнократни повратак са Влацхополусом, али је Јакиц постигао свој други гол, а грчки голман Еммануел Цердевас морао је направити огромну одбрану како би спријечио даље отварање заостатка. Тако је узбудљива уводна осмоминутна четвртина довела Србе у вођство од 6-3.

Грчки капитен Ианнис Фоундулис погодио је у повер плаиу, али је Дусон Мандик преокренуо 7-4. Грчка је ремизирала 7-7 на своја три гола са Виласопоулосом, Цостасом Маррикуисом и Цостасом Јуветсисом. Србија је ушла у полувремену, 8-7, после гола Андрее Прилиновића.

READ  Путовања: Сити одмор у Новом Саду, другом граду у Србији

У трећој четвртини, пре него што су Маурицији смањили заостатак на 9-8, Монте је постигао гол у повер плаиу. Фоундулис је изједначио резултатом 9-9 на 3:43 у повер плаиу, након чега су оба тима размијенила ударце погађајући стативу. Браиновић је истакао Србију (10-9), Сердевас је направио још једну одличну одбрану, али је ударац Цостаса Зенитоније био близу краја четвртине.

Грчка је поново изједначила са Сцообакисом рано у последњем периоду, али је Србија постигла коначан гол са 7:28 на 4:08 за 3 минута и 20 секунди. Браиновић је постигао свој трећи гол са пенала, Јакиц је погодио у моћној игри, а Мандик је постигао свој гол, што је прославио погађајући свог капитена Филипповића по глави.

Ово је најбоље финале за Србију, која је изгубила прва два меча у групној фази на Олимпијским играма, а играчи од седам до 33-37 година се повлаче из репрезентације. Филиповић (34) ће се следеће сезоне придружити грчкој репрезентацији Олимпијакос, играјући са селектором грчке репрезентације Теодоросом Влахосом.