март 29, 2024

Хрватска Србија Полуфинале Дејвис купа

МАДРИД – У окршају најбољег светског играча и дубла, првопласирани хрватски двојац победио је Србију коју предводи Новак Ђоковић и послала своју земљу у финале Дејвис купа.

Никола Мектић и Мате Павић победили су у петак Ђоковића и партнера Филипа Крајиновића резултатом 7-5, 6-1 у дублу и победили у полуфиналу Хрватске са 2-1.

Хрватска ће у недељу тражити свој трећи Дејвис куп против победника другог суботњег полуфинала између Русије и Немачке.

Ђоковић је већ учинио све што је могао да изнуди меч дублова након што је Борна Гојо довео Хрватску у предност савладавши Душана Лајовића резултатом 4-6, 6-3, 6-2 у првом синглу.

Ђоковић је изједначио Србију са 1-1 победивши Марина Чилића са 6-4, 6-2 пре него што се вратио на затворену тврду подлогу мадридске Арене и одлучио да одлучи.

Али Мектићев и Павићев заслужени тимски рад показао се превише за 20-струког освајача гренд слем турнира.

„Изашли смо верујући да то можемо, али смо увек знали да ће то бити најтежа гума ако се сведе на дубл, играјући најбољи тим на свету“, рекао је Ђоковић. „Тако се добро познају, кад један пређе другог зна се где ће други бити. Ми сингл играчи само враћамо у средину. Увек те натерају да погодиш савршен ударац.”

Србија је победила у претходна два Дејвис куп сусрета са Хрватском откако су постале независне нације након распада Југославије.

Никола Чачић је требало да се придружи Ђоковићу ако прође у дубл, али капитен тима Виктор Троицки је у последњем тренутку променио Крајиновића да игра са својом звездом.

Ђоковић је рано урадио шта је могао, погодивши пет асова да би сачувао пет брејк лопти да би Србија остала у првом сету.

READ  Шта значи бити сиромашан у Србији? – ЕУРАЦТИВ.цом

Али када је Крајиновићу било потребно да задржи сервис да би изнудио тајбрејк у првом сету, два пута се вратио у мрежу пре него што је Мектић прекинуо свој сервис разбио је форхенд поред Србе.

У наставку сета, хрватски партнери су до краја пута били немилосрдно ефикасни, још два пута су прекинули сервис Србије. Било је готово када је Ђоковић упутио свој последњи ударац пловећи дуго и широко.

„Заиста смо показали сјајан дух од старта“, рекао је Меткић. „Сви у тиму су дали 110%. Шта да кажем о нашем другом момку који је победио у неким сјајним мечевима.”

Гојо, бр. 2, покренула их је победом за коју је Троицки рекао да је била „кључни“ поен у нерешеном резултату с обзиром на снагу Хрвата у дублу.

279. Гојо је надиграо Лајовића након што је Србин са 4-1 побегао и преузео први сет. Гојо је пет пута ломио сервис Лајовића да би свом тиму донео рану предност.

Ђоковић је потом надмашио Чилића, повећавши сет након што је одбранио четири брејк лопте. Затим је прошао кроз други сет, мазећи победнике који су одушевили павиљон препун навијача обе нације.

Завршавајући спектакуларну сезону која је укључивала три гренд слем победе, Ђоковић је рекао да Србија мора да учи из пораза ако се нада да ће поново освојити Дејвис куп.

Колико год да боли, ови тренуци су обично најбољи за развој и израстање у бољег човека и играча и надамо се да ћемо научити из онога што се десило ове године“, рекао је Ђоковић. „Дефинитивно морамо да имамо тим у дубловима који ће стално играти заједно или ће то бити Еверест за нас да се попнемо.