април 19, 2024

Селтикс-Вориорси бодови, брза храна: Џејлен Браун, Ал Хорфорд и Бостон украли прву утакмицу у Голден Стејту

Голден Стејт Вориорси су вечерас отишли ​​непоражени код куће током плеј-офа НБА лиге 2022. и изгледало је да ће наставити тај тренд у првој утакмици НБА финалне серије против Бостон Селтикса. Међутим, ствари су се у великој мери промениле током последњих 12 минута акције када су посетиоци марширали до Чејс центра и победили Вориорсе са 40-16 током четврте четвртине и изашли са победом од 120-108.

Звезде са обе стране су ушле у игру јер је Стивен Кари био најбољи међу стрелцима са 34 поена, док су Ендру Вигинс, Клеј Томпсон и Џордан Пол сакупили 44 поена, девет скокова и седам сопствених асистенција. На крају, није било довољно да се надјачају наступи Џејсона Тејтума, Џејлена Брауна, Ала Хорфорда и Дерека Вајта, пошто је гостујући тим успео да украде предност домаћег терена у првој утакмици.

Друга утакмица игра се у недељу увече у Сан Франциску.

Ево четири главне тачке игре:

1. Селтикси краду сјајном четвртом четвртином

Селтикси су у четвртој четвртини ушли у озбиљним проблемима са 12 поена предности у односу на Вориорсе који су у плеј-офу имали 9-0 код куће у прва три кола. А када је гума почела тако што је Џејсон Тејтум изгубио две лаке форме да би наставио са својим бруталним шутерским перформансом, није изгледало као да је повратак у плану.

Тада је Џејлен Браун преузео власт. Пошто се Тејтум мучио, Селтикси су добили лопту у његове руке и почели игру за игром. Постигао је или асистирао за 20 од прва 23 поена Селтикса у четвртој четвртини, где су се вратили и на крају изједначили са 5:40 преостало на тројку Дерека Вајта уз помоћ Брауна. Било би тешко рећи колико је важно ово проширење од Брауна. Управо је то био сценарио где им је био потребан да се појача, и то је учинио у највећем мечу у каријери.

Изгледало је као да ћемо бити у лудилу, али уместо тога Селтикси су наставили да се крећу. Надмашили су Вориорсе са 17-5 на коначних 5:40 и постигли двоструки погодак и вођство од 1-0 у серији. Резултат последње четвртине био је 40-16 у корист Селтикса. Ова разлика од 24 поена била је највећа у четвртој четвртини у историји финала.

Док су Селтикси играли добро у свим аспектима игре у последњем фрејму, главни фактор је био њихов шут за три поена. Направили су првих седам покушаја у четвртини из центра и завршили 9 од 11 на дубоком четвртом. Још импресивније, имали су пет различитих играча који су направили троструки поен током овог дела.

READ  Вероватноћа договора са Метсом пада на "55%"

„Само настави да играш“, рекао је Алхорфорд после победе. „То је била наша порука током целе утакмице. Они су добар тим. А за нас је било само, знате, да играмо без обзира на све. А наши момци, то смо урадили. Нисмо имали најбољу игру. , али смо наставили да се боримо и налазимо различите начине да то остваримо. победа“.

2. Бели то поново

Када су Селтикси мењали Џоша Ричардсона, пика у првом колу 2021. и 2028. у првом колу за Дерека Вајта из Сан Антонио Спарса, било је оних који су забринути да су се превише одрекли за човека који неће ни бити у стартној постави. Како се испоставило, можда нису довољно одустали.

Вајт се глатко прилагођавао када је погодио рок и више пута се пењао током квалификација, посебно када је Маркус Смарт имао посла са повредама. У четвртак увече, Вајт је то поново урадио са својим можда најбољим учинком до сада. Сезону је завршио са 21 поеном и три асистенције, савладао пет тројки, а целу ноћ одиграо одличну одбрану. Појединачна игра плус минус није увек најбољи показатељ, али не чуди да је бели тим са највећим плус 25 у овој утакмици.

Његова способност да се окреће око екрана и држи се за Стеф Кари, Клај Томпсон и Џордан Пул док трчи по поду је главни разлог зашто је толико важан у серији. Сваки прекршај који Селтикси добију од њега је бонус, а они су освојили џекпот у првој утакмици. Ово је био други пут да је постигао више од 20 поена у плеј-офу, а постигао је два велика гола у 3 секунде током четврте четвртине.

„[White was doing a] Од свега по мало“, рекао је тренер Селтикса Им Одока, „Очигледно ће бити пет против осам од три. Али индустрија играња, прављење шутева и одбрана. Говорите о томе да немамо пуно прекида када Маркус уђе и изађе, његова величина и свестраност на дефанзивној страни, његова способност да створи игру како би ангажовао играче и ухватио се у коштац са нападом била је феноменална вечерас.“

3. Деби Хорфорд у финалу био је огроман успех

Ал Хорфорд игра у лиги од 2007. и играо је у плеј-офу у 13 од 15 сезона. Али до овог кола није успео да се пласира у финале НБА лиге. Заправо, његових 141 плеј-офа без наступа у финалу био је НБА рекорд. Та суша је коначно окончана у четвртак, када је кренуо на терен за прву утакмицу.

Изгледао је као код куће, копајући свој први ударац ове ноћи – 3 поена за храњење од Џејсона Тејтума. Тај ударац је наговестио шта ће се догодити, пошто је Хорфорд постигао рекорд у каријери од шест секунди на путу до 26 поена, шест скокова и три асистенције. Поред тога што је био играч највишег нивоа у његовој каријери, Хорфордова 3 дублова су била и највећи играч у историји НБА у свом првом финалу.

„Само сам захвалан на прилици“, рекао је Хорфорд. „То је само ићи тамо и играти кошарку на крају дана. То је управо оно што је. Само сам захвалан што сам у овој ситуацији. Бог ме је ставио у ову ситуацију, и то је нешто што прихватам и што ме страствено занима. Само узбуђен да можемо да поделимо ову позорницу са овом групом момака. Овде имамо много сјајних момака, момака који су заиста уверени у оно што покушавамо да урадимо. Забавно је видети све заједно.“

Као и многи други, Хорфорд је био посебно импресиван у четвртој четвртини када су се Селтикси вратили. Савршена 4 од 4 отишла је ван терена за 11 поена и погодила тројку чиме су заувек повели са 5:10. Као и Дерек Вајт, одбрана је оно што Селтиксима заиста треба од Хорфорда. Када постигне овакав гол, веома га је тешко победити, што је показала прва утакмица.

4. Кари прави историју, а затим хлади

Стеф Кари је постигао тројку за први кош на утакмици, чиме је почела историјска четвртина, пошто је завршио шест 3-секунде и постигао 21 поен. Три бода су била рекордна за финале НБА лиге у једној четвртини за једног играча, а 21 поен је био највише што је играч зарадио у четвртфиналу од Мајкла Џордана 1993. године.

Док је Кари још морао да бира, бројни промашаји Селтикса у одбрани били су велики део његовог раног успеха. Било је више поседа у којима су Селтикси погрешно комуницирали и оставили Карија широм отворених за шут на нивоу тренинга, а други где су сениори седели предалеко у заклону падова.

Како је меч одмицао, Селтикси су се смирили у дефанзиви и много боље су чували Карија. Његов последњи низ изгледа сјајно – 34 поена, пет скокова и пет асистенција – али после прве четвртине не ради скоро ништа. У ствари, имао је више (16) шутева него (13) од друге четвртине па надаље. Ово је охрабрујући знак за Селтике.

5. Тејтум постаје плејмејкер

Џејсон Тејтум је започео прву утакмицу тако што је направио скок на сваком од прва два објекта Селтикса, а његово вече за шут није се много побољшало одатле. Завршио је са 12 поена у 3 од 17 ван терена у својој најмање ефикасној утакмици плеј-офа, и другој најмање ефикасној утакмици целе сезоне.

Ипак, и даље је имао огроман утицај на меч, а Селтикси плус 16 су били уз њега на паркету. Део тога је била и његова одбрана, наравно. Са свим осталим елитним дефанзивцима у овом тиму, Тејтум је понекад занемарен, али његова дужина и свестраност га чине веома изазовним за противнике.

Главна ствар за Тејтума у ​​четвртак увече била је игра. Ратници неће дозволити Тејтуму да их победи играјући један на један. Тејтум је реаговао правећи праву игру изнова и изнова. Није био фрустриран када његов ударац није прошао, није покушао да изнуди потез и заглавио се у саобраћају и водио рачуна о лопти. Као резултат тога, завршио је каријеру са 13 асистенција, што је уједно било највише у историји НБА за играча у финалу Светског првенства.

„Да, претпостављам да је то било некако [Udoka’s] Татум је рекао: „Порука од првог дана, само да ме изазове да будем најбољи играч који могу да будем и да побољшам друге области своје игре. Гледали смо много филмова током сезоне утакмица, само области и ствари које могу да побољшам . Знате, очигледно је да је плејмејкинг био један. Привукао је велику пажњу. Само је помогао тиму колико је било могуће. Тако да је урадио сјајан посао изазивајући мене, само групу, у том аспекту.“