Beogradska Nedelja

Најновије вести из Србије на енглеском, најновије вести о Косову на енглеском, вести о српској економији, српске пословне вести, вести о српској политици, балканске регионалне вести у …

УСМНТ се пласирао у нокаут фазу Светског првенства тесном победом над Ираном

ЦНН

Тхе Мушка репрезентација САД (УСМНТ) је напорно радио за своје место у нокаут фази Светског купа и извео је тесну победу од 1-0 над Иран У нервној одлуци Групе Б у Катар 2022.

Гол Кристијана Пулишића у првом полувремену био је једино што је раздвојило стране пошто је УСМНТ стигао до осмине финала први пут од 2014. године.

Притисак је свакако био на тиму Катара Грега Берхалтера након неуспеха репрезентације да се квалификује за Светско првенство 2018. године, али су САД обавиле посао са три храбра тимска наступа.

Свакако, понекад није било лепо, посебно у завршним фазама против Ирана, али напредак у групној фази је био минимум за ову узбудљиву младу екипу.

Ипак, биће забринутости за улазак у нокаут фазу, након што је Пулишић задобио повреду абдомена приликом постизања победоносног гола.

УСМНТ се нада да ће његова суперзвезда, коју неки називају „Капетан Америка“, бити способна за 16 финала против Холандије у суботу након вести да је Пулишић послат у болницу на скенирање.

Био је то једини сусрет две нације икада и њихов први сусрет на Светском првенству од Француске 1998. године – политички набијеног меча у којем је Иран изашао као изненађујући победник 2-1.

То је био први пут да су се Иран и Сједињене Државе, које се у Ирану понекад званично описују као „Велики Сатана“, среле на фудбалском терену и највећем спортском догађају између две земље од револуције 1979. године.

Припреме за ову утакмицу у Катару биле су слично напете, а Иран је чак позвао да УСМНТ буде избачен са Светског првенства након што је Фудбалска федерација САД поставила иранску заставу без грба Исламске Републике на својим платформама друштвених медија. Покажите подршку демонстрантима у Ирану.

READ  Кардинали одговарају на председникову тврдњу о повредама због лабавог травњака на стадиону Стејт Фарм

Директор УСМНТ Берхалтер и капетан Тилер Адамс Такође се суочио са неким тешким питањима иранских новинара на ватреној конференцији за новинаре, како би се одбранио од оптужби за лицемерје и непоштовање.

Химпа око ове утакмице само је додала драму у сусрету који је – чак и у вакууму далеко од проблема ван терена – гарантовано био пун напетости.

Оба тима су знала да ће победа обезбедити место у осмини финала, али за УСМНТ чак ни реми не би био довољан да их виде напред из групе.

УСМНТ се морао жестоко борити за своје место у осмини финала.

Није било много знакова ране нервозе од стране УСМНТ-а док је Берхалтер диктирао игру у почетним фазама – уживајући у поседу од 65% – иако је требало до 28. минута да се дочара прва прилика за бележење.

Далеки напор Џоша Саргеанта одбио је иранског дефанзивца и савршено пао на стазу Тимотија Веа, који можда није схватио да је сам испред гола и јурио је главом коју је Алиреза Беиранванд успешно погодила поред Ирана. Лако.

Након пола сата, Веах је поново заузео фину позицију унутар казненог простора, али је прешао преко пречке након што га је наредник послао.

Притисак УСМНТ-а је на крају рекао седам минута пре полувремена, преузимајући вођство након кључног потеза тима.

Нападач Сергино Дест је центаршут Вестона Мекинија главом упутио преко гола, а Пулишић је играо волео ударио, који је имао велики судар са Беранвандом када је овај скренуо лопту преко линије.

Радост УСМНТ-а брзо се претворила у узнемиреност пошто је Пулишић очигледно био у великом болу након сукоба, гадно је шепајући док су му два болничара помагала да напусти терен.

READ  Ажурирања дербија Кентакија уживо: време почетка, предвиђања и коњи у трци

Пулишић се убрзо вратио на терен, али је било јасно да човек Челсија и даље трпи ударац.

Кристијан Пулишић окружен саиграчима након што је задобио повреду после свог гола.

Како је УСМНТ растао у самопоуздању, простори су почели да се отварају у одбрани Ирана и Веах је мислио да је удвостручио вођство свог тима непосредно пре паузе, завршавајући лепо са спољном страном копачке само да би га дочекала заставица линијског играча у најужем домету. Одлуке у офсајду.

Иако би Иран са задовољством преживео олују у првом полувремену, били су изненађујуће слаби – посебно након Пулишићевог гола – са стране која је изазвала проблеме у одбрани и Енглеској и Велсу у прва два меча.

Иран је почео друго полувреме са више снаге, створивши две одличне шансе за Самана Кудоуса, али нападач Брентфорда није успео да узнемирава голмана НАФЦ-а Мета Тарнера.

Како је сат откуцавао, Иран је имао фантастичну прилику да изједначи резултат, али је Мортеза Буралигањи ударио главом поред друге стативе на велико олакшање америчких навијача на трибинама, од којих су многи држали главе у рукама.

Касно у деветнаестом минуту надокнаде, ирански играчи су гласно позивали на пенал, а Мехди Тарими је инсистирао да је Камерон Картер-Викерс срушио Порто напред док је покушавао да центрира са краја.

Фудбалери САД славе на последњем звиждуку.

После кратке, напете провере, ВАР је одлучио да то није пенал и убрзо затим, судија Матје Лахоз је звиждаљком прекинуо меч.

Оба тима су потонула на земљу – из веома различитих разлога – али УСМНТ ће знати да је побољшан учинак од суштинског значаја ако желе да имају шансу да напредују даље у Катару.

READ  Њен тениски тренер ју је злостављао. Може ли спорт то спречити?

После пораза, емотивни Саид Езатолах замолио је иранске навијаче за опроштај.

Иран је био у јакој позицији на путу до финала после одлучујуће победе над Велсом од 2-0, и требало му је само реми да би напредовао, али је имао разочаравајућу игру са пласманом у нокаут фазу.

„Заиста ми је жао у име наших играча, наше групе, што нисмо успели да добијемо шансу да се пласирамо у следеће коло“, рекао је везиста.

„Живот и фудбал иду даље и то може бити добра лекција за нас, барем за младе играче попут мене у будућности. Зато се надам да ће ми наши навијачи и људи у Ирану опростити и само ми је жао, то је све.“

Селектор Ирана Карлос Кеироз рекао је да је „сан завршио“, али да се већ радује будућности.

„Прво полувреме су биле Сједињене Државе, а друго полувреме Иран“, рекао је Квеироз, ирански тренер са најдужим стажом, који је водио тим од 2011. до 2019. године, пре него што се вратио на другу позицију у септембру.

„разлика [was] У другом полувремену нисмо постигли гол како је требало. Али сан је готов. „Сада размишља о следећем кораку за Иран“, додао је Кеироз, који је једини тренер који је довео тим до узастопних финала Светског првенства.