април 25, 2024

Јерменија, Србија, Хрватска и Мозамбик блистају на отварању ВБТ-а у Марибору – ИБА

Светска боксерска турнеја (ВБТ) званично је почела у Марибору, у Словенији, утакмицом из серије Сребрни појас, након огледа на турнирима Бокској и Странџи. Боксери из Јерменије, Србије, Хрватске и Мозамбика заблистали су на уводним сесијама ВБТ догађаја.

Словенија је била домаћин неколико међународних турнира последњих година, али је Светска боксерска турнеја постала једна од највећих. Словенци су са много боксера учествовали на последњим издањима Светског првенства у боксу, а пре годину дана имали су рекордну делегацију у Београду.

Јерменија – Француска 3-1 у Марибору

Јермени су представили јак мушки тим за такмичење у Марибору, а њихови боксери су импресивно започели ВБТ. Артур Базејан освојио је златну медаљу на Европском првенству у боксу ЕУБЦ У22 2021. године, али није фаворит против Француза Семјуела Гистохурија, који је освојио бронзану медаљу на последњем Светском првенству у боксу у Београду. Басаиан није престао да напада у њиховој борби у перолакој категорији (57 кг) и извукао је једну од звезда. Његов саиграч, 26-годишњи Нарек Манасјан, има искуство да победи Француза Сохеба Буфију у тешкој категорији (92 кг). Давид Салојан, освајач сребрне медаље из Београда, постигао је тешку победу над Француском Јамили-Дини Абоудо Моинтзе. Међу француским боксерима, њихова нова нада у полусредњој категорији (71 кг), Макан Драре успео је да победи јерменског тинејџера Нарека Закаријана.

Лука Бретлајачић победио некадашњег кубанског боксера

У супертешкој категорији (+92 кг) одлично је стартовао Хрват Лука Предљачић. Хрват је био члан јуниорске и омладинске репрезентације средином 2010-их и освојио је бронзану медаљу на Европском првенству у боксу ЕУБЦ У22 2019. Бретлајачић је прешао у тешку категорију и направио снажан напредак у односу на претходну годину, што је показао у Марибору против бившег Кубанца Бугарске Иордена Хернандеза. Хрват је изненадио противника својом брзином и једногласно победио у мечу, што значи да је сада освајач медаље у Словенији. Његов четвртфиналиста Габријел Веочић из Београда победио је Мексикана Хуана Хосеа Варгаса у полусредњој категорији (71 кг).

READ  Новака Ђоковића "подржавају сви Срби", али репутација побеђује на Балкану | Спортс | Немачки фудбал и главне међународне спортске вести | ДВ

Мозамбик је добио два меча у уводним сесијама

Мозамбик је био домаћин последњег АФБЦ афричког првенства у боксу у Мапуту пре месец дана и њихови најбољи потенцијални играчи дошли су у Словенију да би зарадили бодове за нови ИБА систем светске ранг листе. Њихов освајач сребрне медаље на Играма Комонвелта Тијаго Осорио Муксанга једна је од нових сензација и открића године. Овај 22-годишњи боксер средње категорије (71 кг) био је стрпљив и користио је одличне нападне углове да нокаутира Мађара Иштвана Керзенија у Марибору. Њихов нови АФБЦ афрички шампион, Армандо Рукоберто, био је прејак за Словенца Мохамеда Дауда Резаија у серији сребрног појаса Чичака.

Тесна победа Србије у четвртфиналу

Међу најбољим боксерима Србије, многи од њих су изабрани за учешће у ВБТ серији сребрних појасева у Марибору. Вакит Абасов је актуелни ЕУБЦ шампион Европе у велтер категорији (67 кг), али се такмичи у Марибору у полусредњој категорији (71 кг). Бивши руски боксер је тешко стартовао против Холандије Тонија Јаса, који се враћа у репрезентацију и није најбољи први противник Абаса. Тесну победу српског боксера пратио је његов саиграч, још један шампион Европе, Артјом Ајев, који је у дебитантском мечу победио Пола Ковача из Мађарске подељеном одлуком.