јул 27, 2024

НБА плеј-оф: Лука Дончић води у повратку Маверикса са 17 поена за завршетак Тандера

Далас Маверикси иду у своје друго финале Западне конференције са Луком Дончићем, у великој мери захваљујући Дончићу.

Словеначка звезда је предводила свој тим да се вратио са 17 поена предности и победио Оклахома Сити Тандер у шест утакмица, победивши у суботу 117-116 над првим носиоцем Западне конференције. Далас ће се у недељу суочити са победником 7. утакмице између Минесота Тимбервулвса и Денвер Нагетса.

Дончић је утакмицу завршио са 29 поена при шуту 9 од 15 уз 10 скокова и 10 асистенција, седми плеј-оф трипл-дабл у каријери и трећи узастопни. Други велики допринос дали су ПЈ Васхингтон, са 22 поена при шуту 8 од 13, и Кајри Ирвинг, који је такође имао 22 поена при шуту 9 од 23.

Упркос својој неспособности, Ирвинг је поправио свој плеј-оф рекорд на 14-0, најбољи у историји НБА лиге.

Тандер је скоро целу утакмицу провео на врху, повевши крајем друге четвртине за 16 на полувремену. Предност је достигла 77-60 почетком треће трећине. Маверикси су водили већи део другог полувремена и изједначили су утакмицу на средини четврте четвртине, у ком тренутку је утакмица била ужурбана напред-назад са пет промена у вођству у последњих пет минута.

Утакмица се на крају свела на контроверзни позив. Заостајавши са 116-115 за три секунде до краја, Вашингтон је покушао тројку, али га је фаулирала звезда Тандера Шаи Гилџиз-Александар. Тхундер је оспорио грешку.

Додатна понављања су показала да је Гилгеоус-Алекандер добио чисту руку на лопти, а затим ударио у руку Вашингтона. Додиривање лопте, а затим руке бацача обично значи да игра није била фаул, али званичници су тврдили да контакт није остварен када је ударац пуштен, пошто је Вашингтон ступио у контакт, а затим пустио лопту.

READ  Џои Честнат је скоро победио победника такмичења Нејтана током наступа у војној бази у Тексасу

Тхундер је изгубио изазов, а затим и серију. Вашингтон је извео прва два слободна бацања, а затим намерно промашио треће, приморавши ОКЦ да удари на своју страну терена за 2,5 секунде до краја.

Касније се завршила сезона најмлађег тима у НБА.

18. маја 2024;  Далас, Тексас, САД;  Бек Далас Маверикса Лука Дончић (77) реагује на нападача Оклахома Сити Тандера Џејлена Вилијамса (6) након поготка током друге четвртине у 6. утакмици другог кола плеј-офа НБА лиге 2024. у Америцан Аирлинес Центеру.  Обавезни кредит: Кевин Џерај-УСА ТОДАИ Спортс

Лука Дончић поново води Мавериксе у финале Западне конференције. (Кевин Џерај – УСА ТОДАИ Спортс)

Лепота бити Тхундер је у томе што можда нећете моћи да уђете у финале Западне конференције и да ћете и даље бити разматрани по распореду.

Ово се дешава када имате 57-25 година док кандидат за МВП (Гилгеоус-Алекандер) има 25 година, ваш будући спикер предњег терена (Цхет Холмгрен) има 22 године, а остатак ваше целе ротације је 25 или млађи. И Гилгеоус-Алекандер и Лоу Дорт су већ под уговором за наредне три сезоне, док су Холмгрен и Јален Виллиамс закључани још две сезоне.

Тандери би могли да буду још бољи следеће сезоне када постану старији, док настављају да додају јефтине таленте својим смешним типовима (изабрали су укупно 12. на НБА драфту 2024. преко Хјустон Рокетса).

Наравно, најатрактивнија опција сада када су Тхундер легитимни кандидати је да се неки од тих типова замијене за ветеранске таленте. Посебно нека побољшања у боји.

Ако је Тхундер имао слабост ове сезоне, то је био скок. Холмгрен има мању тежину од 208 фунти, а почетни центар Џејлин Вилијамс је низак са 6 стопа-9. Тим је заузео 29. место у НБА по стопи скокова у нападу, иако су и даље били солидни у дефанзиви са Холмгреновим застрашујућим шутирањем око коша.