мај 19, 2024

Пари Сен Жермен 0 Борусија Дортмунд 1 – Хумелс одлучујући, офанзивне борбе Пари Сен Жермена

Борусија Дортмунд је у уторак увече победила Пари Сен Жермен са 1-0 и пласирала се у финале Лиге шампиона укупном победом од 2-0.

После првог полувремена у коме ниједан тим није имао значајније шансе, Пари Сен Жермен је био близу отварања гола у року од пет минута од краја првог полувремена када је Ворен Заир Емери погодио стативу. Био је то огроман ударац за домаћина, пошто је само неколико минута касније Матс Хумелс високо повисио из корнера и главом удвостручио предност своје екипе.

Домаћи тим је на крају покренуо утакмицу, али им је било тешко да сломе одбрану Дортмунда како се изједначење наставило. Грегор Купил је такође успео да одбрани своју екипу у предности. То је било довољно да се Дортмунд пласира у финале.

Овде, Петер Рутзлер, Себастиан Стаффорд Блоор и Лиам Тхарм разбијају огромну победу Дортмунда.

Колико је важан Хумелс?

Полазак Дортмунда у финале Лиге шампиона је довољно значајан. То што су се уздали у бриљантну представу 35-годишњег Матса Хумелса било је још важније.

Током ове европске сезоне, Хумелс је био најбољи играч Дортмунда. Често је изгледао десет година млађе – у тајмингу у мечу, у спремности да се извуче из одбране и дода лопту напред. Био је стари Хумелс, круг за рундом.

продубити

Његова индивидуална одбрана била је одлична у Паризу. Често је био и храбар. Али било је и мерено. Хумелс је играо несразмерно прилици. Био је миран усред хаоса. Ефекат лептира је био од виталног значаја јер се чинило да је ова стабилност инспирисала сличан изванредан учинак Ника Шлотербека.

Сцхлоттербецк може бити склон грешкама. У свом најбољем издању, када је баланс око њега прави, има велику живост на лопти и одлична је предност у игри за посед.

Он је био управо такав у Паризу, и имати ову верзију Хумелса поред себе, са свим самопоуздањем које је, чинило се, уливао, био је велики део разлога зашто.

Себастијан Стафорд Блор

Зашто је Пари Сен Жермен страдао у нападу?

Још једном је Луис Енрике направио чудно тактичко прилагођавање током реванша Лиге шампиона.

У Сан Себастијану против Реал Сосиједада, Бредли Баркола и Килијан Мбапе су били подељени нападачи у формацији 4-3-1-2; На гостовању Барселони, Мбапе је био на деветој позицији, Баркола и Усман Дембеле на крилима. Раније у групној фази, упарио је Рендала Коло Мванија са Мбапеом и користио Марка Асенсија као лажног нападача. Повратак Гонсала Рамоса био је изненађење; Ово је био његов други европски старт сезоне.

Луис Енрике је провео целу европску сезону покушавајући да пронађе нападачку хемију и никада се није сложио. Пари Сен Жермен је константно разочарао у првом полувремену и требали су најбољи играчи да отворе утакмице у другом полувремену.

READ  Хеат вс. Нуггетс, како гледати, квоте, где да стримујете и још много тога

Рамос је био екстравагантан, изабран је тако да је ПСЖ имао број 9 и присуство у казненом простору против екипе Дортмунда са два (не три) везњака. Али ПСЖ се мучио да доведе своје крилне играче у ситуацију један на један, и безбедно су изградили преко ротационог везисте Фабијана Руиза низ леву страну, дајући покриће за контранапад против Џејдона Санча, али смањујући своје централно присуство.

ПСЖ је више пута центрирао – али без крилних нападача на задњу стативу или везних играча у казнени простор. Направили су 15 центаршута у првом полувремену, највише у нокаут мечу Лиге шампиона од када су се суочили са Манчестер Ситијем у мају 2021. (16). Брендови Ацхрафа Хакимија били су малобројни.

25 шутева са гола било је највише за ПСЖ у европском нокаут мечу од почетка сезоне 2018-19. Они су млад тим на целом терену, без искуства и интелигенције Дортмунда, али су неодољиви нападачки приказ тима који је постигао гол у 24 узастопне утакмице код куће.

Лиам Тхарм

По чему ће Мбапе памтити свој последњи меч са Пари Сен Жерменом?

Ово није био крај који су замислили Килијан Мбапе и Пари Сен Жермен.

Капитен Француске се још неће опраштати од Парка принчева: овог викенда ће се суочити са Пари Сен Жерменом Тулуз у Лиги 1.

Али ово је био последњи меч Лиге шампиона, тренутак када је клупски водећи стрелац свих времена, како у свим такмичењима, тако и у Европи, отишао. Није увек уживао у страственој наклоности навијача ПСЖ-а током свог боравка у Паризу, производ, како је Л’Екуипе рекао ове недеље, његових честих „скоро одлазака“. Али у Паризу је био омиљен као капитен клуба и репрезентације. Пре утакмице, његово име су навијачи најгласније скандирали када су се читале екипе.

Међутим, ова утакмица и ово изједначење нису одиграни по сценарију.

Током два меча, Мбаппе се борио да пронађе свој тренутак. У Сигнал Идуна Парку је угледао. Спустите се са леве стране да увијете лопту у стативу. Вечерас је подстицао полуприлике – опортунистички шут са велике удаљености и лоптицу са 30 метара која је отишла поред гола.

Дортмунд је заслужан за то што су га смирили. Пари Сен Жермен је критиковао његов недостатак вештине у последњој трећини, што га је натерало да прибегне узвишеним крстовима, који су се мучили да пронађу голове. Ово није Мбаппеова игра.

Вратио се на леви бок у реваншу, али овде није направио велику разлику. Мбапе није успео да постигне гол само једном у двомечу Лиге шампиона када је почео оба меча, и то против Реал Мадрида у осмини финала сезоне 2017-2018, на почетку свог времена у тиму. Париз. Ово није била врста затвореног круга који је тражио.

READ  НФЛ драфт 2023: Којег играча Детроит Лајонси треба да избегавају са укупно 6. пиком?

Мбаппе није био странац и генерално није био у овом сусрету. У ствари, Мбаппе је пре овог сусрета створио највише шанси под притиском (23) у Лиги шампиона, али ниједну нису искористили његови саиграчи. Мбаппе никада није био тамо где је ПСЖ требао да буде: на крају својих најбољих шанси.

А када се коначно појавио – скок у петерцу који је требало укротити у 86. минуту – његов ударац је погодио земљу, одбио се од пречке. Није требало да буде.

Петер Рутзлер

Да ли је Терзићев план игре био изненађење?

Многи критичари Едина Терзића доводе у питање његову тактичку проницљивост. Овај наступ у Паризу, који је био организован и тврдоглав као што је Дортмунд био целе сезоне, пружио је снажно побијање.

Значајна карактеристика учинка ПСЖ-а у првом полувремену је била мала пенетрација коју су успели да остваре на средини терена. То је био резултат доброг плана игре који је добро изведен.

Идеја је била довољно једноставна: Дортмунд је био компактан у средини, шаљући новинаре – посебно Карима Адеиемија – високо у покушају да скрене лопту у уски канал низ десни бок. Имало је смисла: Дортмунду би било боље да искористи своју шансу са Дембелеом на овој страни него Мбаппеом на другој страни.

Само 17 одсто нападачких додира Пари Сен Жермена током првих 45 минута било је у централној трећини, што је најнижи ниво у Лиги шампиона ове сезоне. Напустио је страну Луиса Енрикеа ослањајући се на Дембелеа за њихово снабдевање, и провео ноћ тражећи лопту коју никада није могао пронаћи.

Да ли је Пари Сен Жермен патио од притиска?

Овај меч је најављен као највећи меч ПСЖ-а икада на Парку принчева – или барем највећи од 1995. године, када су се противили Милану у свом првом полуфиналу Лиге шампиона.

Није изненађујуће, ишчекивање овог меча је огромно у Паризу. Припреме су биле усредсређене на стварање атмосфере за ривала каква је била прошле недеље у Дортмунду, где је жути зид домаћина инспирисао домаћи тим на победу од 1-0.

Ултраси су раније ове недеље издали „позив на оружје“. Председник клуба Насер Ал-Келаифи рекао је да би уклонио седишта за овај меч ако је то могуће. Ноћу су трибине биле пуне око сат времена пре почетка утакмице и изазвале велику гужву.

READ  Цинциннати Бенгалс вс Кансас Цити Цхиефс Резиме утакмице: резултат, статистика, најзанимљивији детаљи | Азијско првенство

„Ми смо Париз,“ брујало је преко звучника. „Ви сте глас милиона.“ Мали број ултраса је премештен на платформу Боулогне, преко пута главне резиденције ултраса у Аутеуил-у.

Мбаппе показује своју фрустрацију током меча у уторак (Маттхиас Хангст/Гетти Имагес)

ПСЖ је рано каналисао ту енергију са трибина, припремајући их за изазове и гурајући лопту уз терен само колективном снагом воље. Али онда се напетост увукла у редове. Реч је о веома младој екипи, а те вечери је просечна старост стартне поставе била 24 године и 157 дана. Ово је био најмањи стартни КСИ у полуфиналу Лиге шампиона од Арсенала у мају 2009.

Показао сам. Луис Енрике је желео да његов тим прихвати притисак, али како је утакмица одмицала до првог полувремена, та енергија и енергија су почели да бледе. Публика је наставила да иде, али ПСЖ-у је недостајала њихова уобичајена окретност, показао се непрецизним у последњој трећини са последњим пасом или центаршутом, док је такође недостајао било какав ритам у игри. Компактни облик Дортмунда није био растегнут. Док је ПСЖ јурио игру, њиховим нападачима је недостајало присебности када су имали своје шансе.

За то могу кривити лошу срећу, а аспект овога је наглашен њиховим шест хитаца који су погодили столарију у обе ноге. Али то је такође нагласило њихов недостатак смирености пред голом.

Луис Енрике жели да ово буде искуство учења за његов млади тим. Али биће посебно болно ове вечери, јер су се многи у Паризу надали и ишчекивали пут на Вембли.

Шта је рекао Луис Енрике?

Луис Енрике је рекао: „Било је Тешка утакмица, али искрено, мислим да морамо да добијемо меч. Направили смо 31 ударац, [we hit the woodwork] четири [times] -Фудбал је понекад неправедан.

„Честитам им, они су сјајан тим и надам се да могу да дођу до финала и победе.

Шта је рекао Един Терзић?

Терзић је за ТНТ Спорт рекао:Поносан ако сам морао да нађем реч. То је веома поносан тренутак за нас. Сан још није готов.

„Мислим да смо много патили, али смо показали веома добар меч у гостима против веома јаке екипе у нападу, добили смо оба меча у полуфиналу.

„Била је то одлична представа. У првом полувремену тим је био бољи тим у погледу контроле, али смо имали највећу шансу са Каримом Адеиемијем и то је био кључан тренутак за нас да задржимо наше уверење.