мај 13, 2024

Beogradska Nedelja

Најновије вести из Србије на енглеском, најновије вести о Косову на енглеском, вести о српској економији, српске пословне вести, вести о српској политици, балканске регионалне вести у …

„Већа слика“ је да је тактика Тен Хага у Манчестер јунајтеду опасна

Манчестер јунајтед – Фулам је требало да буде једна од најпредвидивијих утакмица у енглеском фудбалу.

Лондонски тим није остварио победу на Олд Трафорду од 2003. У последњих 18 мечева између ова два тима у свим такмичењима, Јунајтед је победио у 15 наврата, а у преостала три изједначио. Фулам је победио само једном у гостима у сезони 2023-24, прву победу за викенд над Евертоном. У Премијер лиги никад нема загарантованог резултата. Међутим, када је Ерик Тен Хаг описао преостале мечеве Јунајтеда у 2024. као „коначне“, мало ко је помислио да ће посета екипе Марка Силве носити исти ризик као посета Јиргена Клопа у априлу или Микела Артете у мају.

Наде Јунајтеда да ће се квалификовати за Лигу шампиона 2024-25 биле су озбиљно нарушене након пораза од 2-1 који је указао на неколико дуготрајних проблема.

Контра-напад у првом полувремену довео је до тога да је Цалвин Бассеи отворио гол у 65. минуту, искористивши лошу одбрану из корнера. Гол Алекса Ивобија у 96. минуту биће последњи победнички гол против Манчестер јунајтеда у Премијер лиги. Призор Адама Траореа како пролази поред Кристијана Ериксена и Харија Мегвајра да би поставио гол био је мучан. Јасна је била реакција Алехандра Гарнача, који се после примљеног гола срушио на траву.

Реакција Јунајтеда на гол Ивобија (Маттхев Петерс/Манцхестер Унитед преко Гетти Имагес)

Јунајтед је утакмицу завршио са више удараца у гол (девет на пет Фулама) и више (1,67 према 1,11) од противника, али је то свело на седам минута вођства на голу Фулама после тешко зарађеног Мегвајеровог изједначења. 89 минута. Били су пасивни током већег дела суботњих седница. Почетна постава пуна квадратних клинова у округлим рупама постала је компликованија када је Цасемиро избачен почетком другог полувремена због повреде главе.

READ  Предвиђања мартовског лудила 2022.: Стручњак за колеџ кошарке бира квоте и низове за утакмице Свеет 16 у четвртак

„Био је велики губитак изгубити Каземира. Изгубили смо мало стабилности у тиму и примили гол који је могао да се избегне пре него што смо се борили у утакмици“, оценила је Тен Хаг. „Морам да похвалим тим, показали су сјајан карактер. Онда смо ишли на победу, али смо их на крају пустили да измакну.“

Менаџер Јунајтеда је замолио навијаче да „виде ширу слику“ уместо да се фокусирају на резултат, али његов тим се приближава опасној ситуацији. Тен Хаг је у више наврата тврдио да су повреде ометале способност његове екипе да игра најбоље ове сезоне, али изгледа да не жели – или не може – да одступи од тактичке поставке која их чини рањивим на контранападе.

Јунајтед има слабу пресинг структуру, коју противници лако престижу, чак и када је тим у пуној снази. Јунајтед жели да нападне брзо, али недостаје прецизност у додавању, што значи да се лопта често губи у последњој трећини. Они не могу да контролишу игре (нити то желе) и често су компромитовани у одбрани. Примили су 100 шутева у последњих пет мечева. Налази се на шестом месту на табели са гол-разликом нула.

„Направили смо неке промене“, рекао је Марко Силва о Фуламовом приступу у суботу. „Знали смо против чега смо и дали смо више слободе Андреасу Переири да одигра неколико тренутака заједно са Харисоном Ридом и Сашом Лукићем. Без Жоаа (Балиња), који може да пређе много километара на терену и много простора, покушавамо да променимо неке ствари како бисмо постали доследнији и променили нашу изградњу игре.“ „Победили смо у тој битци, што је заиста важно. Алекс (Ивоби) није увек играо на левој страни, ушао је у такође помоћи“.

READ  Миззоу АД Десирее Реид-Францоис одлази у Аризону

Један од разлога зашто је Јунајтед изгубио на Олд Трафорду је тај што Тен Хаг верује да ће тактички систем који пружа много лаких шанси противницима, чак и по добром дану, бити довољан да победи Фулам. Силва је признао слабост која би могла настати од Фулама због Палињине суспензије и радио је на томе да је минимизира и пронађе начин да максимизира преостали талент у његовој стартној постави. Повреде Лисандра Мартинеза, Луке Шоа и Расмуса Хоглунда ограничиле су Тен Хагу могућности играња, али његово континуирано инсистирање на стилу игре који је тежак за транзицију изазива опасност.

„Остали играчи који долазе имају различите идентитете и различите вештине којима морамо да се прилагодимо као тим, али рутина и принципи су и даље исти“, рекао је шеф Јунајтеда на питање да ли може да промени ствари. Он није први менаџер који је дао приоритет побољшању плана А у односу на развој плана Б, али Јунајтед има премало појединаца који могу да испоруче свој фудбал на ниво који желе. Утакмице у ФА купу и дерби у Манчестеру следеће недеље могли би да одреде остатак сезоне 2023-24.

Манчестер јунајтед је заглављен у тактичком ћорсокаку, без својих најбољих играча да им помогну. Нешто мора да се промени. Само ће време показати шта је то нешто.

(Слика на врху: Симон Стацкполе/Инфилтрација/Инфилтрација преко Гетти Имагес)