мај 3, 2024

УСВНТ је победио Колумбију са 3-0 у тешком мечу за пласман у полуфинале Златног купа

Женска репрезентација САД преживела је у недељу тежак тест против Колумбије у четвртфиналу Златног купа КОНКАКАФ-а, победивши са 3:0 головима Линдзи Хоран, Џене Најсунгер и Џејдена Шоа.

Иако су оба тима покушавала да оставе свој траг рано, УСВНТ је био у стању да издржи нападе Колумбије, која се често ослањала искључиво на Линду Цаицедо, и низ жутих картона за физичке изазове. Резултат је такође био додатни доказ да Наоми Гирма и Шо треба да буду играчи УСВНТ-а.

Рани једанаестерац даје тон

У 11. минуту, колумбијски централни бек Јурилен Карабали је контролисао Алекса Моргана, што је резултирало пеналом за Сједињене Државе и жутим картоном за Карабалија. Грешка је била само почетак зачина. Ако ништа друго, послужило је као подсетник да је Морган своје тело већ дуго ставила на коцку за овај тим.

У петерцу, Морган је преузео посед и два дуга минута одбио већину покушаја Колумбије да одложи једанаестерац пре него што су Тринити Родман и Сем Кофи такође погодили победника.

УСВНТ је за ово преферирао уобичајени процес примопредаје. Када је Хоран добио лопту од Моргана, Колумбија је последњи пут покушала да одвуче пажњу ПК (што није резултирало картоном). Хоран је јасно реализовао пенал и довео УСВНТ у вођство од 1-0, што је велики тренутак од капитена тима који је поставио тон у недељу увече у Лос Анђелесу. Такође је обезбеђено да делује као мало тампон од онога што би се могло догодити током следеће фазе меча.

Игре ума

Сједињене Државе су одговориле на хаос у распуцавањима својом сопственом врстом умних игара интензивним контра-притисцима на терену и гурањем лопте око шеснаестерца, можда покушавајући да тактички и емоционално искористе тренутак.

Морган је у 18. минуту добила жути картон због неких ситуација у шеснаестерцу Колумбије, а Родман је то следио у 20. минуту, где је добила изборне речи након снажног одбрани. Хоран се може видети како покушава да се наметне међу зараћеним играчима. Са четири жута картона која су се већ накупила и судијом која је била склона промашајима или једноставно одбијала да примети позиве, морала је да држи све ван равнотеже. И сама Хоран је у 67. минуту добила жути картон јер је подигла ногу на пут играчици која ју је управо гурнула.

READ  Оно што слушамо о Цубсима: Коди Белинџер, Кристофер Морел, Ник Мадригал

Искрено, ово је била врста напетости због које је везиста Емили Сонетт зарадила жути картон за Колумбију. Да је способност малтретирања других тимова била једини разлог за разматрање, Сонет би био неприкосновени стартер.

Погодак Џене Најсвонгер у 22. минуту смирио је ствари, али је остао веома физички и контроверзан меч. Био је то тежак тест способности тима да настави да игра против противника који не само да је могао да их испровоцира, већ је имао и техничку способност да одмах казни сваки пропуст у концентрацији. Паметан, постојан одговор Шоа на трећи гол је био одличан пример врсте немилосрдног менталитета који може помоћи овом тиму да крене напред.

Америчка голманка Алиса Нахер је указала на ментални аспект када је упитана шта мисли да је издвојило тим: „Мислим да је само интензитет који смо имали од првог минута, па све до 90. минута.

Нигхтсвонгер мета, додирните и наградите

Од Олимпијских игара у Токију, многи су чекали следећи талас младих играча како би добили прилику да се докажу на слици УСВНТ-а. Можда се то није догодило довољно брзо да би помогло тиму у шансама на Светском првенству прошлог лета, али недељни тим је многима од ових талената у настајању дао тест у нокаут фази турнира.

Током целог првог полувремена, Шо је била опасна кроз своју линију фронта и у уводних 20 минута је добро шутирала преко пречке. На десном крилу, Родман је препознала важност меча и ставила до знања Колумбији њено присуство. Међутим, додавање ветеранке Морган је омогућило још једној истакнутој играчици, Нијсонгер, њен други међународни гол.

Прошла година је била сјајна година за Најсвонгера, јер је освојио награду за НФЛ почетника године као део Готамовог трчања до НФЛ титуле. Она је већ навела неке нагласке које следе, укључујући њен први међународни гол из пенала против Доминиканске Републике у групној фази. У недељу јој је то дало прилику да постигне гол током низа игре, пошто је савршено урезала у казнени простор да би клизнула на Морганов ударац главом и шутирала са далеке стативе у мрежу.

READ  Извештај: НФЛПА Ватрогасни доктор који оцењује Туа Таговаилоа против Билса

Младост и одлучност УСВНТ-а помогли су да се спречи Колумбија да поврати упориште јер се ослањала на своју лошу одбрану. Уместо да забрињавају Сједињене Државе, чинило се да су стални покушаји играња умних игрица запалили продуктивнију искру код млађих играча тима. Ово се показало посебно важним у гушењу одбрамбеног јачања Колумбије са леђа, приморавајући противнике на брза додавања која су довела до обећавајућих изгубљених лопти.

То је била врста покрета која је често недостајала овом тиму током последње две године мандата Влатка Андоновског.

Шта опет сија?

С обзиром да се Олимпијске игре приближавају овог лета, једна од највећих раних одлука коју ће будући тренер САД Ема Хејз морати да донесе јесте који ће играчи из групе нападача који обећавају путовати у Париз. Неки изгледају закључано, док се други ослањају на форму и здравље: изгледа да је Морган ревитализован, а Мелори Свонсон се враћа. Дуо из Готама Лин Вилијамс и Миџ Пирс имаће много тога да каже и о својим питањима укључивања.

Не заборавите да међу кандидате убројите Шоа из Сан Дијего таласа. У ствари, можда сте ближи да се придружите гомили „сигурне ствари“ него што неке процене сугеришу.

Најбољи млади играч у фудбалу САД 2022, Шо је био ништа друго до импресиван за Сан Дијего. Тек што је напунила 19 година у новембру, у недељу је била стално присутна као стартно лево крило. Њен пресинг је био ефикасан у узнемирењу колумбијске одбране, док су њени синхронизовани покрети са Морганом и Родманом награђени добро постављеним ударцем на полувремену.

READ  НЦАА заграде, датуми, времена и још много тога за штампање

Посебно помаже њеном олимпијском статусу њена свестраност, способна да игра на оба крила, као иу улози централног нападачког везног реда. Ова последња предност би могла да буде од користи у зависности од здравља Катарине Макарио и Роуз Лавел који иду у лето, посебно након несвесног преокрета Корбина Алберта у недељу. Сваки навијач ће имати своју хијерархију преференција, али целокупна Шоова игра би је видела у озбиљном презиру ако би пропустила олимпијски тим.

Нахаров замах је осцилирао

У свом 100. наступу за Сједињене Државе, Наехер је направила две огромне одбране које су помогле тиму да остане без гола против Колумбије, али што је још важније, помогла је да смири остатак свог тима и дала емотивни замах.

Док је први (горе) већ био импресиван подсетник на Нахерове способности, други из ударца Илане Изкујерде захтевао је одбрану у скоку да покрије даљи угао гола.

Видели смо и Наехер и Цасеи Мурпхи до сада на овом турниру за УСВНТ, али у недељу увече, Наехер је све подсетила на њене способности заустављања шута. Имала је и друге агресивне моменте, и била је спремна да игра ван оквира како би срушила и синглове из Колумбије. С обзиром да се тим креће у полуфинале против Канаде у среду, можда ће бити тешко да се врати на било коју планирану ротацију на позицији голмана како би задржао Нахеров замах у остатку мечева Златног купа.

(Фото: Брад Смитх/Гетти Имагес за УССФ)